Batı Mah. 23 Nisan Cad. Beydemir İşhanı No:12 Kat:2 Pendik/İSTANBUL

SRC Belgesinin Kapsamı

Anasayfa » SRC Belgesinin Kapsamı
SRC Belgesinin Kapsamı

4925 sayılı Kara Yolu Taşıma Kanunu ve Kara Yolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında faaliyet gösteren veya gösterecek olan tüm sürücülerin alması zorunlu olan belgelerdir.Kendi aracı ile ticari yük veya yolcu taşıyan şoförler ile başkasının adına yük veya yolcu taşıyan şoförlerin alması zorunlu belgedir. Denetimlerde yük veya yolcu taşıdığınız baz alınmaz şirket adına kayıtlı veya ticari bir araç kullanıyorsanız SRC Belgesi ibraz zorunluluğunuz vardır.

Bu tanımın kapsamının genişliği ilk bakışta fark edilememektedir. Ticari herhangi bir işletme üzerine kayıtlı bir motorlu araç kullandığınızda araca uygun src belgesi alma zorunluluğu vardır. örnek olarak hiç yük taşımasanız bile Van tipi ufak yüklerin taşınabileceği araçları yurt içinde kullanabilmek için SRC 4 belgesi alma zorunluluğunuz vardır. Ya da hiç yolcu taşımasanız bile Ticari herhangi bir işletme üzerine kayıtlı bir otomobili yurt içinde kullandığınızda src 2 belgesi almak zorunludur.

AS SRC Eğitim Kurumunda eğitimlerini tamamlayan ve başarılı olan kursiyerlere, AS SRC Eğitim Kurumu tarafından Yönetmeliğin 27 nci maddesi hükmü doğrultusunda Özel Mesleki Yeterlilik Sertifikası düzenlenir. Sertifika bilgileri Mesleki Yeterlilik Belgesi düzenlenmesi için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına elektronik sistemle iletilir.

Başarılı kursiyerler il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince belirlenen ve il milli eğitim müdürlüğüne bildirilen tarihlerde, sınav yürütme komisyonunun gözetim ve denetiminde sınavlara alınırlar

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
×